Ovde su naši prvih deset mitova na Kosovu o PoroÄ‘aj :
Zar ne bi bilo lepo kad bi to bila istina! Ali to jednostavno nije, a dok to može uÄiniti da se osecÌate bolje u kratkom roku, kofeina i šecÌer cÌe vas i bebu uzrujati i dehidrirati, što nije dobro za vas ili bebu. Postoje i neke druge uobiÄajene ideje o poroÄ‘aju. Ako upotrebite ricinusovo ulje, ali proverite sa lekarom prvo, jer mogu vam uzrokovati užasnu dijareju. Ako je vaš cerviks poÄeo ublažiti, možete pokušati šetnju i seks (sperma vašeg muža pomaže omekšati i širi cerviks, a vaš orgazam cÌe izgrÄiti Vašu matericu). Stimulacija bradavica može da utiÄe na poroÄ‘aj, oslobaÄ‘ajucÌi hormon oksitocin, ali to je spor proces; treba da se to uradi za jedan sat, tri puta dnevno.
Stvarni život nije kao u filmovima, u kojima kad pukne vodenjak žena vozi hitno u bolnicu, samo da pruži svoju bebu u roku od nekoliko minuta. Zar ne bi to svi tražili! Samo u 10-15 % sluÄajeva se desi da vodenjak pukne pre nego što žena porodi. VecÌinu vremena vaše kontrakcije su vecÌ poÄele stvarno. Ako kontrakcije ne poÄne pre nego što vodenjak pukne, one obiÄno poÄinju u roku od 12-24 sati. Javite se lekaru kada vodenjak pukne da potvrdi vreme i da opiše boju teÄnosti. Trebalo bi da odete u bolnicu u roku od 24 sata od kad vodenjak pukne.
TakoÄ‘e se zove „krvava predstava“ , to ne znaÄi da cÌeš u poroÄ‘aj. Takozvani mukusov Äep obiÄno dolazi izmeÄ‘u jedne do sedam dana pre nego što vaš vodenjak pukne, ili ponekad u isto vreme. Možda necÌete primetiti da izaÄ‘e, ali to je u redu.
Možda necÌete osecÌati toliko bola, ali cÌe verovatno i dalje osecÌati bol ili nelagodnost tokom procesa ili nakon kada se probudite od anestezije ili dobijete sporedne efekte. Vaš oporavak od roÄ‘enja cÌe verovatno biti duži i teži i imacÌete bolove u nedeljama posle poroÄ‘aja i da cÌe vam trebati lekovi. TakoÄ‘e cÌete imati poteškocÌa brinuti za ili hranjenje novoroÄ‘enÄeta i drugu stariju decu koja trebaju posebnu pažnju s obzirom da su dobili brata/sestru.
RaÄ‘anja bebe nema nikakve veze sa veliÄinom žene na spolja . Neko može da izgleda široko , ali karlica i dalje može biti mala, i u tom sluÄaju mogu da dostave teško. Doktor je jedini koji može da odredi veliÄinu karlice. Isto važi u obrnutom smeru ; Äak i ako izgleda kao da imate male kukove , možda necÌete imati malu karlicu, a to ne znaÄi da morate imati carski rez.
To nije istina. Dok su šanse 50/50 da imate isti oblik karlice kao vaša majka, postoje mnogi drugi faktori koji mogu uÄiniti vaše iskustvo sasvim drugaÄije. I samo zato što je tvoja majka mogla imati carski rez, ne znaÄi da cÌete I vi trebati .
Pol vašeg deteta ne pravi razliku u težini poroÄ‘aja. Težak poroÄ‘aj utiÄe samo položaj deteta jer se spušta u poroÄ‘ajni kanal, ako je beba veoma velika , ili ako majka ima abnormalnost karlice (ukljuÄujucÌi i uske karlice ) ili uterine fibroze. Isto tako, svaka osoba doživljava bol drugaÄije, pa šta je bolno za neke je podnošljivo za druge.
Suprotno je istina. Ležanje ravno na leÄ‘ima nije od pomocÌi; hodanje i zamena pozocije Äesto ako je mogucÌe, mogu da pomognu da poroÄ‘aj bude lakši.
PoroÄ‘aj je razliÄit za svaku ženu, sa osecÌajem raspona od zadovoljstva (da neke žene dožive orgazam!) na neugodnosti i na jake bolove. Strah povecÌava napetost; napetost pojaÄava bol, a bol proizvodi dodatnu uznemirenost koja dovodi do straha i dalje tenzije. Možete prekinuti ovaj ciklus kroz tehnike znanja i relaksacije, što smanjuje percepciju i osecÌaj bola.
Sve bolnice na Kosovu trebalo bi da omogucÌi da majke održe njihove bebe koža na kožu odmah nakon roÄ‘enja, ukoliko ne postoji komplikacija sa bebom i/ili majke. Prednosti držecÌi bebu koža na kožu neposredno posle poroÄ‘aja su ogromne. To olakšava bebi da kvaka, i kvaka na dobro; omogucÌava da beba održava telesnu temperaturu bolje Äak i od inkubatora; pomaže bebi na održavanju normalnog pulsa, respiratorni i krvnog pritiska; daje bebi dobar (visoko) nivo šecÌera u krvi; beba je srecÌnija i manje je verovatno da plaÄe; beba je vecÌa verovatnocÌa da doji iskljuÄivo i doji duže; beba može bolje recÌi majci kada je spremna da se hrani; i beba ima manje šanse da obole od alergije jer ona dobije iste bakterije od vas. Vidi kako ovde.